Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 20 Film

Bazı filmler seyircide iz bırakır ve uzun yıllar kendinden söz ettirir. Ve tabii ki bu filmleri izlemek büyük bir kayıptır.

İşte bu nedenle mutlaka izlenmesi gereken filmleri sizler için derledik. Karşınızda ölmeden önce izlenmesi gereken 20 film

Akıl Oyunları

John Nash, çok zeki, yakışıklı ve Princeton’un matematik bölümünün en parlak yıldızıdır. Ancak bir süre sonra hayal dünyasına sürüklenir ve psikolojik problemler baş gösterir. Kendi isteği dışında tedaviye alınır. Davranışları giderek tutarsızlaşan John’u karısı da terk eder. Gidecek hiçbir yeri kalmayan Josh, sokaklarda amaçsızca dolaşır. Çocukların alay ettiği bu adama karısı Alicia ve matematik topluluğu göz kulak olmaya çalışır.

7 puan
Upvote Downvote

Sevginin Gücü

Mathilda, New York’ta yaşayan ailesi dağılmış 12 yaşında küçük bir kızdır. Ailesini sevmeyen Mathilda için en değerli varlığı küçük kardeşidir. Babası uyuşturucu işlerine bulaşınca mafya ailenin tüm bireylerini öldürür. O sırada alışverişte olan Mathilda ise öldürülmekten kılpayı kurtulur ve Leon’un kaldığı daireye sığınır. Leon ise çok soğukkanlı bir katildir. Babalık, arkadaşlık gibi kavramlar ona çok yabancı olmasına rağmen Mathilda’ya karşı içten bir sevgi besler ve ona kol kanat gerer.

6 puan
Upvote Downvote

Piyanist

Varşova Radyosu’nda çalışan başarılı piyanist Wladyslaw Szpilman, Alman işgaliyle birlikte diğer Yahudiler gibi toplama kampına gönderilmek üzere tutuklanır. Ancak ailesiyle birlikte trene bindirilmek üzereyken onu tanıyan bir görevli tarafından kurtarılır. Artık tek başına kalan Szpilman, hayatını sürekli kaçarak ve yıkıntılar arasında gizlenerek devam ettirir.

5 puan
Upvote Downvote

Amelie

Amelie Paris’te garsonluk yaparak, kendine özgü bir dünyada yaşayan saf, çekingen ve masum bir kızdır. Annesinin beklenmedik ölümü, babasının soğuk tavırları ve yaşadığı travmalar neticesinde, sevimli ve boş şeylerle uğraşarak kendisine eğlence yaratmaya çalışsa da aslında hayatı sıkıcı bulduğu için kendisini son derece yalnız hissetmektedir. Bu kısır döngü Amelie’nin evde bir kutu bulması ve kutu sayesinde sahibini keşfetmesiyle birlikte bir anda son bulur. Amelie aşık olmuştur.

5 puan
Upvote Downvote

Esaretin Bedeli

Karısını öldürmek suçundan yargılanan ve Shawshank Hapishanesi’ne gönderilen Andy Dufresne, burada hiç alışkın olmadığı bir hayat sürmeye başlar. Hapishanede tanıştığı Ellis Boyd Redding ile aralarında kıskanılacak bir dostluk oluşur. Bir süre sonra Andy’nin hayata bağlı tavırları hapishanede yer alan diğer mahkumları bile etkiler.

4 puan
Upvote Downvote

Cesur Yürek

13. yüzyılda İngilizler, İskoçlar üzerinde egemenlik kurmuştur. İngiliz soyluları, yeni evli İskoç kadınlarıyla ilk geceyi geçirme hakkına sahiptir. Çocukken ailesini İskoçya uğruna kaybeden William Wallace’ın karısı da İngiliz birlikleri tarafından öldürüldüğünde, onun intikam arayışı kısa sürede ülkesinin özgürlüğü için bir savaşa dönüşür.

4 puan
Upvote Downvote

Yüzüklerin Efendisi

Gelecek, çağlar önce kaybolmuş bir yüzüğün kaderinde gizlidir. Karanlık güçler yüzüğe ulaşmak için yıllarca uğraşmışlar ve hala da bu uğraşları devam etmektedir. Kader, yüzüğü genç bir Hobbit olan Frodo’nun ellerine teslim eder. Yüzük Frodo’ya miras kalır ve böylece olaylar gelişmeye başlar.

4 puan
Upvote Downvote

Sil Baştan

Joel Barish’in eski sevgilisi Clementine, yaşadıkları iki yıllık ilişkiye dair tüm anılarını gizemli tıbbi bir müdahale ile hafızasından sildirir. Bunu öğrenen Joel çok üzülür ve aynı işlemi kendi üzerinde uygulatmak ister. Bütün anılarını sildirmek için derin uykuya yattığında, gözlerinin önünden Clementine ile yaşadığı anılar geçer. Joel aslında Clementine’i unutmak istemediğini fark eder ve silme işlemini durdurmak için çabalar.

4 puan
Upvote Downvote

Dövüş Kulübü

Hayattan ve konforlarından sıkılan bir grup insan bir araya gelir. Tyler Durden adındaki karizmatik kişinin önderliğinde çeşitli eylemlere kalkışırlar. Fakat bunları yapmadan önce dövüş kulübü adı verilen organizasyona katılmak zorundadırlar. Ancak kulübün belirli kuralları vardır.

4 puan
Upvote Downvote

Kelebek Etkisi

20 yaşındaki Evan Treborn, 7 yaşından beri hayatının önemli anlarını hatırlamamaktadır. Evan, çocukluğunun en zor ve kötü dönemlerinde, psikologunun tavsiyesiyle yazdığı günlükleri bulur. Bu günlükleri okurken genç adam bugünkü aklıyla geçmişe dönebildiğini farkeder. Bu arada çocukluk aşkı Kayleigh’nin halâ kendisini sevdiğini öğrenen Evan, geçmişe dönüp kötü günlerini düzeltmeye ve en önemlisi çocukluk aşkını mutlu etmeye karar verir. Ama Evan ne zaman geçmişe dönüp bir şeyleri değiştirse, yaptıklarının bugün için beklenmedik kötü sonuçlar doğurduğunu görür.

4 puan
Upvote Downvote

V For Vendetta

V olarak bilinen maskeli bir adam, geleceğin totaliter rejimle yönetilen İngilteresi’nde korkuyla sindirilmiş halkına egemenliği geri verebilmek için şiddet kullanan biridir. V İngiltere halkını, kendisiyle Guy Fawkes günü olan 5 Kasım’da Parlamento’nun çevresinde buluşmaya davet eder. Sonrasında ise kimsenin beklemediği bir takım olaylar gelişir.

4 puan
Upvote Downvote

Prestij

Rupert Angier ve Alfred Borden sahne sihirbazlığı yapmaktadırlar. Sihirbazların en parlak dönemleri olan yıllarda, yeteneklerini en üst seviyede sergileyerek başarı yolunda hızlı ilerlemek isteyen bu iki rakip, ilk zamanlarda keyifli bir rekabetin içerisinde olmalarına rağmen zamanla basit iki rakipten ziyade ölümcül birer düşmana dönüşürler.

4 puan
Upvote Downvote

Titanic

Titanic adlı Lüks düşler Gemisi’nin yolcuları arasında Avrupa`da bir kaç yıl geçirdikten sonra Amerika’ya dönmekte olan Jack adlı genç bir ressam, nişanlısı ve annesiyle Philadelphia’ya giden Rose adlı genç bir kız da vardır. İki genç, şans eseri tanışacak ve aralarında müthiş bir aşk başlayacaktır. Ancak Titanic bir buzdağına çarpınca, Jack ve Rose’un tutkulu aşkı heyecanlı bir yaşam savaşına dönüşüverir.

4 puan
Upvote Downvote

Yeşil Yol

Oldukça iri yarı bir adam olan John Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkum olmuştur. Ürkütücü dış görünüşünün aksine oldukça ince ve saf bir iç dünyası olan Coffey, bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Hapishanenin infaz odası başgardiyanı Paul Edgecomb’un ona gerçekten suçlu olup olmadığını sorması ile birlikte aralarında bir diyalog başlar. Hasta olan Edgecomb’un Coffey’in güçleri sayesinde iyileşmesiyle olaylar daha da gelişir.

4 puan
Upvote Downvote

The Dark Knight

Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla, Batman, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir. Ama ekip kısa süre sonra kendilerini, Joker olarak bilinen suç dehasının yarattığı karmaşanın ortasında bulurlar.

4 puan
Upvote Downvote

Gladyatör

Roma İmparatorluğu’na en parlak dönemi yaşatan General Maximus, girdiği bir meydan savaşından daha galibiyet ile ayrılır. Artık tek hayali bir an önce evine dönerek ailesine kavuşmaktır. Ancak, zamanın Roma İmparatoru Marcus Aurelius, Maximus’a önemli bir görev vererek iktidara sahip çıkmasını ister. Bunun üzerine imparatorun oğlu Commodus, iktidarın elinden alınacağını düşünür ve general ile ailesini öldürme emri verir. Maximus ölümden kılpayı kurtulur ve gladyatörler arenasına sürgün edilir. Fakat yıllar sonra Commodus’tan intikam almak için Roma’ya geri dönecektir.

4 puan
Upvote Downvote

The Godfather

Corleone ailesi Sicilya’dan Amerika’ya göç edip burada yerleşmeye çabalarken kendilerine karşı kaba kuvvet kullanan ve yapmaya çalıştıkları her işten haraç isteyen kimliği belirsiz bazı kişilere aynı şekilde kaba kuvvetle cvap vermeye başlarlar ve bunda da başarılı olurlar. Kendilerini tahmin bile edemeyecekleri bir yaşantının içinde bulan Corleone ailesi, son derece katı aile yaşamlarının yanısıra, önlerine çıkanları da acımasızca yok etmeye başlarlar. Kendileri her ne kadar mafya değil bir aile olduklarını vurgulasalar da bir müddet sonra Amerika’nın en korkulan mafya topluluğu olmaya başlarlar.

3 puan
Upvote Downvote

Benjamin Button

Benjamin, Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda doğar. Annesi doğum sırasında ölünce, babası çocuğun 80 yaşındaki görüntüsü karşısında dehşete düşer ve onu bir emekliler evinin basamaklarına bırakıp terkeder. Buradaki insanlar çocuğu içeri alır ve Benjamin’in tuhaf hikâyesi başlar. Çevresindeki herkes yaşlanırken, Benjamin tam aksine gençleşmektedir.

3 puan
Upvote Downvote

Forrest Gump

Forrest Gump, zeka seviyesi 75 olan bir adamın hayatını ele alıyor. Düşük zeka seviyesi nedeni ile devlet okullarına girmekte bile zorlanan Forrest Gump, her ne kadar zeka seviyesi düşük olsa da fiziksel olarak son derece sağlam olduğundan, zamanla gelişen olaylar zincirinde hayal edemeyeceği başarılar elde eder.

3 puan
Upvote Downvote

İhtiyar Delikanlı

Karısı ve bebeğiyle mutlu bir yaşam süren işadamı Oh Dae-su bir gün evinin önünden kaçırılır. Gözlerini açtığında kendini özel yapılmış bir hücrede bulur. Karısının öldürüldüğünü duyan Dae-su, 15 yıllık tutsaklıktan sonra serbest bırakılır. Oh Dae-su, mutlu hayatını yok eden kişiden intikam almaya yemin eder. Bir Japon lokantasında tanıştığı Mido, intikamını alması için ona yardım edeceğini söyler. Daha sonra ortaya çıkan Evergreen lakaplı bir adam ona neden hapsedildiğini 5 gün içinde öğrenmesini aksi takdirde Mido’yu öldüreceğini söyler. Oh Dae-su, hapsedilmesinin ardındaki gerçeği sonunda bulur. Tabii bununla beraber başka bir gerçeği de…

2 puan
Upvote Downvote

This post was created with our nice and easy submission form. Gönderi oluştur!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + nine =

yükleniyor

0

Comments

0 comments

Puan Ver

0 puan
Upvote Downvote

En Yaratıcı 404 Sayfaları

Metroda Görüntülenen 18 Ünlü Yıldız